AliExpress clo a DPH

AliExpress clo a DPH

Získajte 4 % z nákupu na AliExpressu späť + €2 bonus!

  • Využite novo spustený cashback a získajte automaticky až 4 % svojich peňazí späť!
  • Registráciou zadarmo získate navyše ihneď bonus €2 (50 Kč).
  • V ponuke sú zľavy aj na ďalších 9 čínskych internetových obchodov.

Mnohých z Vás môže od nákupu z Čínskych e-shopov, ako je AliExpress odradiť práve clo a dph. Otázky typu „ Budem platiť CLO? “, „ Ako je to s platením DPH?“, „ Oplatí sa mi to? “, na ktoré nepoznáte presné odpovede, Vás môžu odradiť. Dnes sa však dozviete, ako to skutočne chodí s výmerou cla a dph.

Získajte 4 % z nákupu na AliExpressu späť + €2 bonus!

  • Využite novo spustený cashback a získajte automaticky až 4 % svojich peňazí späť!
  • Registráciou zadarmo získate navyše ihneď bonus €2 (50 Kč).
  • V ponuke sú zľavy aj na ďalších 9 čínskych internetových obchodov.

Nakupujte lacno na AliExpress

Aliexpress – CLO a DPH – budem platiťniečo na viac?

Obecne sa platba cla a DPH vzťahuje iba na tovar z troch krajín ( všetky krajiny mimo EÚ). Ak teda nakúpime niečo na území EÚ, žiadne clo ani DPH platiť nebudeme. My máme ale v pláne objednať z AliExpress.com, čo je čínsky e-shop a tu by sme už nejaké to clo či DPH platiť mohli.

AliExpress kompletná recenzia

Tu vidíte jednoduchý prehľad:

  • Pri tovare do hodnoty 22 eur sa neplatí clo, ani DPH.
  • Na tovar v hodnote od 22 do 150 eur sa vzťahuje iba DPH.
  • Tovar nad 150 eur podlieha clu i DPH.

Výška cla sa odvíja od druhu tovaru, sadzba je väčšinou okolo 10%. Presný výpočet cla si môžete urobiť pomocou formulára na stránkach colnej správy. DPH je 21% a počíta sa z celkovej ceny + poštovné a balné.  Kedy platíme DPH a clo môžeme vidieť ešte prehľadne na obrázku nižšie.

 

clo a dph z ciny

clo a dph z ciny

Ako to funguje v praxi?

Ak si objednáme tovar a jeho cena je do 22 eur clo a DPH nás úplne obídu. Keď je cena vyššia ako 22 eur, mali by sem zaplatiť DPH, teda 21% z celkovej ceny vrátane poštovného. Čínski predajcovia hlavne teda na AliExpresse, označujú väčšinou tovar ako GIFT, teda ako darček. Na tovar uvedú nižšiu cenu, aby sa vyhli poplatkom. Predajcovi je možné napísať do poznámky pri objednávke, ako majú deklarovať zásielku a akú cenu si prajete uviesť.

Odporúčame výrobcu kontaktovať a priamo mu povedať, nech na objednávku napíše cenu do výšky 22 Eur.

Colníci však nie sú úplne hlúpi. Na colnici si zásielku prejdú röntgenom a potom posúdia, či uvedená cena zodpovedá skutočnosti. Tu je to skutočne len o náhode. Ak máte to šťastie a colník pustí zásielku ďalej, tovar príde rovno až k vám domov a neplatíte už žiadne ďalšie poplatky.

Čo keď si colníci nechajú objednávku na colnici?

Niekedy sa stane, že šťastie nemáte a tovar si nechajú na colnici. Buďte pripravení na to, že od vás budú chcieť doložiť doklady o hodnote tovaru ( e-mail z eshopu, potvrdenie platby).

V colnom konaní sa môžete nechať zastupovať Slovenskou poštou, zaplatíte poplatok okolo 3,65 eur, aj ak nakoniec žiadne DPH alebo clo nebude vymerané. Zastupovanie prebieha tak, že cez email im pošlete plnú moc, potom vás kontaktujú a budú vyžadovať prehlásenie o tom, že tá vec je pre osobnú potrebu a doloženie ceny tovaru.

Môžete sa tiež zastupovať sami osobne na pošte Tomášikova 54, 800 90 Bratislava nebo Thurzova 3, 046 90  Košice (podľa toho kam vám zásielka príde), kde od vás colný úrad bude chcieť doložiť cenu tovaru ( e-mail z eshopu, potvrdenie platby). Tí múdrejší vedia, že je možné potvrdenie so skutočnou cenou jednoducho uložiť v HTML a upraviť tak, aby ste sa vyhli všetkým poplatkom. Upozorňujem, že tento postup však nie je úplne legálny. Dajte pozor, nech to nie je moc nápadné.

Komunikáciu možno vyriešiť i cez email. Prípadne doplatky ( DPH, clo, poplatky za zastupovanie) zaplatíte až pri prevzatí balíčku formou dobierky.

Teraz by ste už mali vedieť, ako to funguje. DPH a clo nie je nič, čoho by sme sa mali nejako zvlášť obávať. Väčšinou aj keď DPH nakoniec zaplatíte, tak sa vám kúpa oplatí.

Všetky články na tému AliExpress

AliExpress clo a DPH
3.7 (73.33%) 3 votes

Facebookmail